A BLSZ-ben jártunk.
Deka 2012.02.18. 09:59

Interjú Lovász Tamással az MLSZ Budapesti igazgatójával.
Szevasztok!
A héten azon megtiszteltetésben volt részünk, hogy pennavégre kaphattuk Lovász Tamást, BLSZ igazgatót. Korrektségét nem bizonyítja jobban az a tény, hogy betegállományát megszakítva, csakis eme beszélgetés kedvéért jött be irodájába, és utána azonnal ment vissza a "betegszabadságára"!
Íme a beszélgetés :
- Igazgató Úr! Jó napot, rögtön az elején szeretném megköszönni, hogy időt szakított ránk és rendelkezésünkre állt! Kérem, mutassa be Lovász Tamást, mit érdemes tudnunk a BLSZ igazgatójáról ?
- Lovász Tamás István vagyok, a Testnevelési Egyetemen végeztem, okleveles sportmenedzser és labdarugó szakedző vagyok. Amatőr labdarugó voltam, majd ugyanezen a szinten edzősködtem is. 1995-től a Heves megyei Labdarúgó szövetség szakbizottságainak tagja, később elnöke lettem. Több futballtörténeti könyvet is publikáltam szerzőként, társszerzőként. 2007 nyarán lettem BLSZ munkatársa, majd ugyanez év decemberében neveztek ki a BLSZ főtitkárának, s mint ilyen büszkeséggel tölt el, hogy az ország egyik legpatinásabb szövetségének utolsó Főtitkára lehettem. Ezt a funkciót, - annak megszűnéséig -, a megyék integrálásáig, 2011 január 1-ig töltöttem be. Jelenleg az MLSZ Budapesti Igazgatójaként dolgozom, hangsúlyozván, hogy nem csak igazgatónak, hanem a Szövetség egyik tagjának érzem magam, aki örül, hogy lehetősége van tenni a budapesti amatőr fociért. De elég ennyi rólam, a csapatok inkább a mai munkám alapján ítéljenek meg. Szerintem az olvasókat jobban érdekli a Szövetség működése, mint az igazgató személye.
- Milyen múltra tekint vissza a Szövetség , illetve mekkora létszámmal számolhatunk?
- Az előbb mondottam, talán az egyik legrégebbi illetve legnagyobb létszámmal funkcionáló Szervezet vagyunk. 1926-ben alakult a BLSZ és ezt kevesen tudják, de az első hivatalos I. osztályú bajnokság is valójában még „Budapest bajnokság” volt 1901-ben az MLSz égisze alatt. A szövetségi rendszer jelenlegi formájában 1950. óta működik, amikor megalakították a megyei szervezeteket, amelyek 2011 január 1-től igazgatóságokként működnek már. Azt gondolom, ez a strukturális, működési korszerűsítés időszerű volt, hogy a mai társadalmi és gazdasági környezetnek hatékonyabban meg tudjon felelni a szövetség. Jelenleg 13.500 fö futballozik, kilenc felnőtt férfi bajnokságban, tizenegy utánpótlás csoportban, tizenegy öregfiúk, old boys, veterán és 1 női csoportban.
- Mennyire véges ez a szám, elbírna e a Főváros nagyobb létszámot?
- Közismert tény, hogy a futball rengeteg embert érint meg, gondoljunk itt arra, hogy mennyien fociznak különböző kispályás bajnokságokban. Sajnos ez a régió abban óriási hátrányban van, hogy a nagypályák száma véges és a fővárosi ingatlanárak, egyenlőre hátrányosan érintik az új létesítmények építését. Sajnos a rendszerváltás után jó néhány pálya vált áldozatává a beruházási hullámnak.
- Optimális lehetőségekkel számolva, hány új pálya jelente könnyítést ezen a gondon?
- Én roppantul örülnék 8-9 új sportlétesítménynek is. Ami fényt jelent az alagút végén. Az MLSZ nagyszabású stadionépítési projektje illetve a Bozsik program jól működő diákfoci támogatása sok lehetőséget hordoz magában, ami egyre több fiatalnak adhat lehetőséget a sportolásra.
- Milyen állapotban volt a Szövetség, amikor átvette a vezető poziciót az elődöktől, és melyik az az irány, amerre előrébb léphetnek ?
- Mivel én 2007 óta itt dolgozom, az igazgatói kinevezésem előtt is része voltan a Szervezetnek. Fötitkárként, majd igazgatóként is azt tartottam a legfontosabbnak, hogy a folyamatosság fennmaradjon és a strukturális átalakulások ne zavarják meg a csapatokat és bajnokságok fenntartását. Remélem, sikerült zökkenőmentessé tenni az átalakulást. Most az MLSZ égisze alatt komolyabb lépéseket tehetünk, s remélem ez a lendület még sokáig kitart majd. A Szövetség működése, ezt leszögezhetem, stabil és a jövőtől sem kell tartanunk. Az anyagi helyzetünk is a jobbak közé tartozik.
Még egyszer köszönöm a lehetőséget és a türelmet Igazgató Úr!
Jose Luis Deka
|